Producten die op school gebruikt worden, zijn over het algemeen veilig
De school moet voor kinderen en jongeren een veilige omgeving zijn. En dat lijkt ook zo te zijn. Want de producten die er gebruikt worden, zijn over het algemeen veilig. Maar zoals overal kunnen er wel ongelukken gebeuren in onvoorziene situaties.
Behandeling
Het Antigifcentrum krijgt jaarlijks een 700-tal oproepen voor ongevallen in een schoolomgeving. De producten waarvoor meestal wordt gebeld zijn inkt, balpen, stiften, correctievloeistof, waterverf (type ecoline of wasco), fluostaafjes, bellenblaasproducten en lijmen. Maar er zijn ook blootstellingen aan planten en paddenstoelen, geneesmiddelen (onder andere Rilatine), ontsmettingsmiddelen (alcoholgel) en chemische stoffen (met ongevallen in het labo).
Bij de meeste blootstellingen met producten in een schoolomgeving zijn de gevolgen miniem. Het volstaat bij contact met bijvoorbeeld inkt, stiften of waterverf de mond te spoelen of de huid met water af te wassen. Deze producten zijn niet giftig en al zeker niet als ze in kleine hoeveelheden met de mond of de huid in contact komen. Bij contact met vloeistof of poeder van alkalinebatterijen is het wel belangrijk om altijd goed te spoelen en na te gaan of er geen brandwonden zijn. Zo ja, dan raadpleeg je beter even de huisarts.
Risico’s
Lijm
Ongevallen met secondelijm kunnen erg vervelend zijn. Probeer nooit de vastgekleefde huid of vingers met kracht van elkaar los te trekken. Bij aan elkaar gekleefde vingers:
- Laat de huid langdurig weken in lauw water met een beetje afwasmiddel.
- Wrijf eventueel zachtjes olie of crème in om de lijm los te maken.
- Gebruik indien nodig een fijn hulpmiddel, zoals een kartonnen nagelvijltje of een draadje, om voorzichtig de laatste resten los te krijgen.
Geduld is hier de boodschap: secondelijm is niet toxisch voor de huid en kan er dus wel enkele dagen op blijven zitten zonder probleem. Uiteindelijk zal de lijm vanzelf loskomen.
Opgelet! Nooit katoen (kleding, doekjes, compressen) gebruiken in contact met cyanoacrylaten (het actieve bestanddeel van secondelijmen)! Dit veroorzaakt een zeer sterke exotherme reactie met brandwonden tot gevolg. Personen die werken met cyanoacrylaten wordt sterk afgeraden om katoenen kleding te dragen tijdens de werkzaamheden, met name katoenen handschoenen.
Geneesmiddelen
Leerkrachten moeten uiteraard steeds een oogje in het zeil houden bij kinderen die tijdens de schooluren hun medicatie innemen. Therapeutische vergissingen, overdoseringen met medicijnen zoals Rilatine, neusdruppels, hoestsiroop kunnen tot een vergiftiging leiden.
Let ook op dat jongeren hun eigen medicatie niet doorgeven aan andere leerlingen.
Een veilige speelplaats
Plant geen giftige planten aan in de buurt van de speelplaats of het speelplein. En hou in het oog dat er geen potentieel giftige paddenstoelen groeien.
Stopt het kind toch besjes of planten in de mond, bel dan meteen het Antigifcentrum op 070 245 245 (gratis nummer 24/7).